Nákupní košík (0 položek, celkem 0,- Kč)
Píšete? Chcete publikovat? Odpovědi na časté dotazy...

Píšete fantasy/SF?

Strakám na vrbě je neustále nabízena záplava rukopisů. To proto, že často vydávají mladé a dosud neznámé autory. Léta jsem se jimi sám probíral a pročetl snad 500 rukopisů, abych od neznámých autorů za celou tu dobu přijal tak 3. (Nedělal jsem to ovšem úplně sám; za laskavou pomoc musím poděkovat Ivaně Kuglerové, Petře Vladykové, Martinu D. Antonínovi i dalším, na něž jsem zapomněl.)
V současnosti už je práce s nakladatelstvím tolik, že prostě přestávám stíhat. Uvažuji, zda nezaložit nějaký zpoplatněný workshop Strak, ovšem obávám se, že u nás, kde je psaní spíše koníčkem, by to vyvolalo jen zlou krev vůči Strakám.
Nicméně texty od neznámých nováčků momentálně nejsem schopen přijímat.

Jak přestat být neznámým nováčkem?
Od toho jsou tu především literární soutěže, kterých není málo. Pro mě je nejvýznamnější Žoldnéři fantazie (dříve O železnou rukavici lorda Trollslayera), z níž pak vzniká stejnojmenný sborník, neboť veškeré práce sám pročítám a pracuji s nimi. Je to tak říkajíc naše soutěž domácí. Vedle možnosti publikovat pro autory v cca první desítce ve mně některé texty mohou vyvolat zájem a sám autora oslovím. A úspěšná povídka je obecně dobrým doporučením k nabídnutí delšího textu. Existují i další soutěže - O nejlepší fantasy, Cena Karla Čapka, O loutnu barda Marigolda, O lahvičku miruvoru. Před časem se jim věnoval seriál článků v Pevnosti (začaly tuším nějak v únoru 2008?).

Pokud se Vám podaří obsadit přední místa ve více než jedné soutěži, brána k publikování se Vám pootevře šířeji!

Tohle je zatím první nástřel textu o dané problematice. Chtěl bych se jí věnovat podrobněji, mít tu vyhlášení našich soutěží atd. Reagovat na to můžete v naší návštěvní knize. anebo mně do mejlu...

Michael Bronec